Dengang Ortignano Raggiolo begyndte at modtage flere indbyggere, var det langt fra glæde, som bragte dem hertil: Det skete nemlig under fascismens intolerance med anderledes tænkende i 1920'erne og 1930'erne, hvor man sendte folk fra andre dele af Italien i eksil eller internering hertil. De var stædige mennesker, der kæmpede mod mismod og fattigdom; men de var også intelligente og selvstændigt tænkende personer, som byggede deres huse med klogskab og god smag.
De smalle, stejle veje går fra hovedtorvet, hvortil du kan ankomme i bil, ned mod dalen og rundt i byen, hvor du finder smukke upåagtede små kroge, et par caféer og en god restaurant med rustik indretning og fremragende stemning. Her kan du smage de traditionelle retter baseret på årstidens produkter. Byen har et museum over kastanjedyrkningen, og der er rigtig mange retter, som traditionelt har været - og stadig bliver - tilberedt med den simple afgrøde, der har være fundamentet for ernæringen i så mange dele af Middelhavsområdet.
Trods byen er en skøn oase, hvor du let kan lade tiden gå uden de krævende fysiske eller mentale aktiviteter, anbefaler vi dig at bruge tid på at udforske området, der byder på både skønne middelalderbyer og bjergtagende naturoplevelser. I Casentinodalen, som er kendt for dens tætte og frodige skove med det imponerende bjergmassiv Pratomagno (1.592 moh.), hvorfra der kommer gode oste og skinker, er det værd at besøge Poppi med dens imponerende borg, Stia og Bibbienas gamle flotte centrum, borgen Romena og klostret Camaldoli... og meget mere.
Bysbarnet Luca har investeret mange af sine penge i at istandsætte de gamle bygninger og har fra starten planlagt projektet på et område, hvor der var plads til at solbade og bade. Han har fået installeret en god og stor pool omgivet af en bred solterrasse og græsplæne i en af dalens mest solrige hjørner, hvor du kan hvile eller for den sags skyld plukke friske grøntsager, for her finder du også en køkkenhave til gæsternes fri afbenyttelse. Poolen ligger 800 meter fra byen, og du kan komme hertil ad en gammel sti, men du kan da også tage bilen og komme hertil på et minut.
Lejlighederne er alle forskellige med fællesnævneren, at de er renoveret med omhu og kærlighed for deres historie og særpræg. Luca har gode grunde for at være stolt over enhver af dem. De har alle vores tids komfort. Aircondition er dog ikke noget, du finder i lejlighederne, da den er helt overflødig i disse højder (byen ligger 483 moh.).
Læs om lejlighederne på Borgo dei Corsi
Dejligt men anderledes bolig. Fantastisk poolområde et stykke derfra, bil er dog nødvendigt, med picnicområde, bruser og toilet.
Fantastisk autentisk by. Søde beboere, blev inviterer ind i kirken af en nonne for fremvisning. Området byder på flere gode restauranter inden for 10-20 min kørsel. Med autentisk Italiensk mad og ikke "turistmad" til meget lave priser (1 ret + vin typisk 80-100kr pr. Pers.). Swimmingpool med få andre gæster - typisk 2-3 familier.
Men vær opmærksom på, gaderne er meget stejle i byen, cafeen har ikke altid åben, købmanden har et ekstremt lille udvalg, man skal ofte køre 15 min til nærmeste by for at handle, man kan ikke parkere særlig tæt på sin bolig (tungt at slæbe familiens bagage 1/2 km af de stejle gader), poolen ligger ca. 1km fra ferieboligen. Ikke alle værelser har udendørs areal overhovedet, og det er lidt kedeligt at sidde i en lejlighed om aften, når cafeen har lukket. Og nogle lejligheder der har balkon, så viser det sig at denne er to etager oppe. Men svært ikke at sige det ikke er det værd, for en stor oplevelse at bo så lokalt, dejligt med næsten ingen gæster ved poolen, dejligt at slippe for turister, turistmad og opskruet priser. Så har været det hele værd :-)
Borgo dei Corsi. Skønt og smukt sted med total fred og ro. Stedet man skal tage hen hvis man rigtig vil slappe af, og nyde det smukke landskab. Husk godt fodtøj, der er MEGET stejle gader rundt omkring i byen. Bestemt ikke egnet for dårlig gående.
Et rigtigt dejligt sted, men lidt langt fra de større byer. Da det ligger i bjergene tager det lang tid at køre selv små afstande. Så det skal man tænke på. Området er fantastisk smukt og lejlighederne er rigtig dejlige. Og så ligger der den mest fantastiske restaurant hvor man får det lækreste mad til meget billige penge. Men har man mindre børn, sker der for lidt.
Afstanden til Firenze er på hjemmesiden opgivet til ca. 38 km, men der er altså 65 km og det tager små 2 timer at køre der ind.