Historiens vingesus fornemmes så tydeligt her i Firenzes historiske centrum, og Hotel Croce di Malta yder bestemt sit til stemningen.
Læg mærke til reliefferne, den joniske kapitæl og skulpturerne fra romersk tid, og tænk på de romerske bygninger, som hotellet er opført oven på. Senere århundreder er også meget tilstedeværende, ikke mindst attenhundredetallet hvor den prægtige bygning tjente som kloster for barmhjertighedssøstrene, der gav husly til byens "fattige og ærbare" unge kvinder.
Læs mere om Hotel Croce di Malta
I dag byder hotellet på små hundrede værelser, restaurant, tagterrasse, for ikke at glemme gårdhaven med svømmebassin. Værelserne har selvsagt alle privat badeværelse, satellitfjernsyn, aircondition, minibar og mulighed for adgang til internettet. Hotellet har bemandet reception 24 timer i døgnet, og det er muligt at køre til hotellet for at læsse bagagen af (eller på), for derefter at lade bilen køre i et af de parkeringshuse, som hotellet har en aftale med (mod betaling). Her er også konferencefaciliteter.