Residence Palace består af 2 bygninger beliggende 600 meter fra hinanden på et udsigtssted over byen. En gratis skibus - fra kl. 08.30 til kl. 17.30 - kører gæsterne til centrum og skiliften, som ligger ca. 800 meter herfra. Gæsterne har desuden fri adgang til ski-depotet ved liften.
Begge bygninger råder over reception, bar, fjernsynsstue, Internet café, fitness rum, møntvask, elevator, ski-depot og garage. På Residence Palace 2 er der desuden en lille butik og restaurant.
Der arrangeres underholdning om aftenen, miniklub for børn mellem 4 og 8 år. Mod betaling kan man benytte sig af fitness rum med sauna, tyrkisk bad og vandmassage.
Begge bygninger råder over velmøblerede lejligheder med balkon og udsigt over pisterne, telefon, satellit fjernsyn, opvaskemaskine og badeværelse med bruser og hårtørrer. Der er 250 lejligheder i alt i begge bygninger.
Lejlighederne ligger i Residence Palace 1 og består af opholdsstue med køkkenhjørne og dobbeltsovesofa.
Lejlighederne ligger i Residence Palace 2 og består af opholdsstue med køkkenhjørne og dobbeltsovesofa og natområde med køjeseng.
Lejlighederne ligger både i Residence Palace 1 & 2 og består af opholdsstue med køkkenhjørne og dobbeltsovesofa eller to enkeltsovesofaer, soveværelse med dobbeltseng og indhak med køjeseng.