Grand Hotel Imperiale har en helt unik beliggenhed lige ved Comosøens bred, og fra hotellet har man en vidunderlig udsigt over søen til bjergene på den anden side. Hotellet ligger i rolige omgivelser 50 meter fra søens bred og med 20 meter til nærmeste restauranter og barer, mens der er ca. 2,5 km til butikker.
Hotellet har reception, bar, restaurant med panoramaudsigt, terrasse med udendørs servering, elevator, konferencerum, fitness-rum, sauna, parkeringsplads og garage mod betaling. I hotellets have er der opvarmet pool med liggestole og parasoller, hvorfra har man en skøn udsigt over søen.
Læs mere om Grand Hotel Imperiale
Hotellet har i alt 92 værelser, der alle er udstyret med telefon, satellit-tv, værdiboks, minibar, aircondition og badeværelse med hårtørrer. Flere af værelserne har balkon og/eller søudsigt. Værelserne kaldes villa er dobbeltværelser i bygningen kaldet Villa Imperiale.
Læs om værelserne på Grand Hotel Imperiale