Skiferie i Italien med In-Italia In-Italia er godkendt af e-handelsfonden - klik for certifikat
       
Print
Bookmark and Share
Gastronomisk set er regionen opdelt i en nordlig del og en mere sydlig del. Hvor man i den nordligste del af regionen, er inspireret af det preussiske køkken med rygende varme supper med eksempelvis den kendte canerdeli – også kaldet knödel(en slags brødbolle, der spises i supper), tunge kødretter og især æbledesserter. Området omkring Trento er derimod inspireret af det venetianske køkken med gnocchi retter, den berømte polenta og saltet kød med bønner.


Fisk og skaldyr: Er ikke den største spise i regionen. Dog findes det fra de mange bjergsøer, hvor Især ørred er en velkendt spise.

Kød, vildt og fjerkræ: I den nordlige del af regionen spises man ofte tykke supper med kød som eksempelvis Gullaschsuppe.

Pølser og skinke: Røget bacon er en kendt spise i regionen og den ægte vare fra Sydtyrol skal lagers fra jul til slutningen af mej før den skal spises. Kødet tørres i den friske bjergluft med en urteblandning af blandt andet ingefær. Det spises som regel i stykker sammen med brød.


Ost: På udflugt i bjergene vil man aldrig se en bondemand tage hjemmefra uden et stykke af den sydtyrolske ost formaggio ”grigio”. Denne ost er meget mere aromatisk fra de almindelig kendte oste, dog knap så attraktiv at se på, da den som navnet grigio betyder, er grå.

Søde sager: Æblestrudel er især populært i den nordlige del af regionen omkring bjergene.

Vin og Vingårde: Merlot, Riesling, Pinot nero og bianco er blot nogle af de kendte vine som området byder på.


Her kan I holde ferie Rejseoplevelser      


Vis kort over de steder i Sydtyrol hvor vi tilbyder indkvartering
fra Alba di Canazei
fra Andalo
fra Campitello di Fassa
fra Canazei
fra Carano
fra Cavalese
fra Folgaria
fra Folgarida
fra Madonna di Campiglio
fra Maso Corto
fra Penia
fra Vigo di Fassa



For yderligere oplysninger: info@in-italia.dk


Bliv fan af In-Italia på Facebook og følg med i hvad der sker i Italien og hos In-Italia!