Marie-Louise og familie fra Viborg boede på Baita Molin i Livigno fra d. 5. til d. 12. marts 2011.
Marts 2011
Min familie og jeg (5 voksne og 1 barn på 13 måneder) var i Livigno i Italien i uge 10. Det var en helt fantastisk ferie! Livigno kan bestemt anbefales! Og det kan bestemt anbefakes at rejse med Jer. I har virkelig ydet en super service, som I skal have stor ros for.
Af hensyn til vores søn på 13 måneder, som jo ikke kunne stå på ski, var det vigtigt for os at komme til en hyggelig by med mange muligheder for dem, som ikke skulle stå på ski. Og her er Livigno helt perfekt. Tilmed var det muligt uden besvær at tage den lille med op med en lift for dér at nyde det gode vejr og spise frokost. Han kunne sidde trygt og godt i sin klapvogn hele vejen mod toppen af bjerget. Og personalet i lifterne hjalp os både ud og ind af liften. Det var helt perfekt!
Vi havde lejet to lejligheder i komplekset " Baita Molin". Standarden opfyldte bestemt vores forventninger - det var gode, rummelige, pæne og rene lejligheder. Det var super! Beliggenheden var dog i udkanten af byen, men det var vi helt klar over inden ankomst. Det vare nu ikke noget problem, da centrum er i gåafstand. Og i øvrigt stoppede skibussen lige uden for døren.
En skiferie bliver selvfølgelig også ekstra god, når vejret er i top. Vi havde høj sol og dejlig sne HVER dag! Det var bare fantastisk. Selvfølgelig var solen hård ved sneen, men det var intet problem, da pisterne var meget velholdte.
Det var lidt vanskeligt at komme til byen. Vi havde dog ikke problemer med tunellen - det fungerede fint nok. Men en del pas var lukkede, så vi måtte køre en omvej på ca. 4 timer for at komme frem. Det var sikkert vores egen fejl - vi skulle nok have sat os lidt mere ind i bjergvejene inden afrejse. Jeg kan forstå, at andre også har haft dette problem. Generelt er det nok lidt vanskeligere at komme til byen end til andre skisportsteder. Men det skal man jo bare være opmærksom på. Og så stort var problemet jo heller ikke.
Alt i alt har det bare været en rigtig god ferie! I er et rigtig godt rejsebureau, som vi bestmt vil benytte fremover og anbefale til andre.