Besøgt af
In-Italia / Filippo Filippeschi
August 2010
Telefon
(+39) 0924 30155
Prisniveau
La Cambusa ligger langs med havnepromenaden, og man får virkeligt lyst til at sætte sig ned her og nyde udsigten over vandet og betragte de lokale, der spadserer frem og tilbage.
Vi satte os udendørs og fik hurtigt bestilt, trods der var en del mennesker. Tjeneren var hurtig og effektiv. Maden viste sig dog at være ret kedeligt. Stort set intet fisk var frisk, men fra fryseren. Vi havde bestilt en tallerken med flere slags grillestegt fisk og det smagte af ingenting. Vi nøjedes med at nyde vinen... Vi havde spist på dette sted flere gange i de forgangne år, og vi kom med den overbevisning, at vi ville få god mad som altid (især deres fiskeforretter var rigtig gode de andre gange). Vi skulle ikke have gjort det denne gang.
Vi fik senere snakket med vores vært og fik oplyst at stort set alle spisesteder ved havnen havde valgt at gå efter kedelig hurtig mad uden særlig meget lidenskab for madlavning... regningen var i hvert fald langt større end madens kvalitet, og vi er sikre ikke at komme tilbage.
Har du også besøgt denne restaurant? Hvis du har haft en anden oplevelse end vi, må du meget gerne sende os din anmeldelse, som vi vil lægge ud på hjemmesiden med dit fornavn og din by.
Det samme gælder, hvis du har spist et sted, vi ikke har anmeldt. Sammen med vore kunder håber vi at kunne opbygge en stor og nyttig base over italienske spisesteder.