Ferie Italien - ferieboliger & hoteller i hele Italien - book online In-Italia er godkendt af e-handelsfonden - klik for certifikat
Adresse Piazzetta Melitta Damiano
Borgo San Gregorio
Besøgt af
In-Italia / Filippo Filippeschi
Januar 2004
Telefon 0941 955029
Lukkedag Mandag
Prisniveau PrisniveauPrisniveauPrisniveauPrisniveauPrisniveau

Pizzeria Da Matteo Pizzeria da Matteo ligger rigtigt godt lige ved af stranden i San Gregorio. Det er et alment spisested uden store ambitioner som leverer hvad den altid har gjort.
Matteo, som ejer restauranten og står selv i køkkenet, er født og opvokset i Borgo San Gregorio han hører på en eller anden måde til fiskerbyens landskab. Her kommer de fleste for at få et hurtig måltid til en rimelig pris lige ved vandet. Den store udendørs terrasse der vender mod torvet og havet er godt brugt hele året rundt. Vi tillader os at definere restaurantens retter som middelmådige: med lidt for meget fløde og for lidt af de råverer, der ellers gør maden særlig smagfuld på disse kanter og trods nærheden til havet ved vi at vi ikke kan forvente friskfanget fisk.
Vinkortet er heller ej noget at bruge som inspiration. Vi må dog sige at pizzaen og forretterne passer godt til pengene og til vores tilfredstillelse. Betjening er desuden altid venlig og som et af de få steder her i området har stedet menukort på engelsk. Anbefales til dem der bor i byen og ikke gider andet end et afslappende sted efter en dag under solen.

Andre besøg / kommentarer:

Besøgt af: Mads Thygesen, Januar 2011
Jeg er også nødt til at opponere mod jeres anmeldelse af Trattoria "Da Matteo". Vi besøgte Borgo San Gregorio i september 2004, og havde en helt anden oplevelse og spiste der flere gange i løbet af ferien. Det var frisk fisk og skaldyr og det var godt. Deres Zuppa di Cozze var fortrinlig og vi har ikke fået den bedre andre steder.

Var på Sicilien igen i 2006 og boede I Oliveri, men måtte da forbi Da Matteo igen og smage muslingesuppen.

Besøgt af: Hanne og Henrik Holm, Juli 2010
Vi er simpelthen nødt til at korrigere jeres opfattelse af Pizzeria da Matteo i Borgo San Gregorio.

Af de restauranter, der er i Borgo San Gregorio, er Matteo helt klart vinderen. Der er ikke den store fine anretning af maden, men smagen er i top, og priserne i bund... så vi kan varmt anbefale Pizzeria da Matteo.

Har du også besøgt denne restaurant?
Hvis du har haft en anden oplevelse end vi, må du meget gerne sende os din anmeldelse, som vi vil lægge ud på hjemmesiden med dit fornavn og din by.

Det samme gælder, hvis du har spist et sted, vi ikke har anmeldt. Sammen med vore kunder håber vi at kunne opbygge en stor og nyttig base over italienske spisesteder.

Send dine kommentarer til info@in-italia.dk


For yderligere oplysninger: info@in-italia.dk
Klik på kortet
Elba Ø Toscana Sardinien Æoliske Øer Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Syd Tyrol Umbria Veneto Kort over Italien  - Sicilien
Scafa Bassa - Sicilien
Klik for større kort
Klik for større kort
Afstand til Scafa Bassa
  • fra København: 2772 km
  • fra Oslo: 3321 km
Se flere afstande
Se hvor langt der er fra din by - indtast postnr.:
 


Bliv fan af In-Italia på Facebook og følg med i hvad der sker i Italien og hos In-Italia!