Ferie Italien - ferieboliger & hoteller i hele Italien - book online In-Italia er godkendt af e-handelsfonden - klik for certifikat
       
Klik her for at bestille
Forespørg om stedet er ledigt
Klik her for at se priserne
Praktiske oplysninger
Se afstand
Send til en ven
Print siden
Gem stedet på din huskeliste
Bookmark and Share
Bestil nu og betal senere!
Reservér dit hotel eller feriebolig nu
- og vent 4 dage med at betale første rate!
Læs mere
Podere La Pieve Vecchia er en gammel gård fra slutningen af 1700-tallet, som er blevet fuldstændig restaureret og udvidet. Her i de toscanske bakker omkring Riparbella er den gamle charme og atmosfære blevet bevaret, samtidig med at kravene til vore tiders komfort bliver opfyldt.


Gården ligger på en slette omkranset af en have og oliventræer, 4 km fra Riparbella og 7 km fra Cecina Mare, hvor der er strand og en stor pinjeskov. Fra gården er der ikke langt til de kendte toscanske ...middelalderbyer. Landevejen mellem Cecina og Volterra går ganske tæt forbi og der kan forekomme summen fra trafik.
Læs mere om Podere La Pieve Vecchia


Gården består af forskellige bygninger og her findes 37 lejligheder og 4 værelser. Den gamle lade indeholder i dag de få hotelværelser og en restaurant, og i den gamle stald er der indrettet fire lejligheder. De andre lejligheder ligger i den gamle hovedbygning. Der er desuden opført tre nye huse, hvor der findes få lejligheder bygget i samme stil som resten af gården.


Der findes reception, to svømmebassiner til voksne og børn, vaskeri, legeplads, grill, tennisbane, cykel- og mountainbikeudlejning og to parkeringspladser. Den lille restaurant, som har åbent om aftenen og søndag til frokost, serverer autentiske retter med råvarer fra egnen. Der bydes på traditionelle retter såsom pappa al pomodoro, baccalà alla livornese, etc. I Riparbella er der nogle få restauranter, en café og et par småbutikker. I Cecina er der flere restauranter, barer, diskoteker, apotek, marked etc.


Alle 37 lejligheder er pænt møblerede. De ligger enten i stuen eller på første sal - og enkelte er i to etager. I lejlighederne er der satellitfjernsyn, telefon og pengeboks. Ud for hver lejlighed finder man havebord og stole (ikke parasol) enten i haven eller på balkonen.


Toværelseslejlighed med 2/4 sovepladser
- består af opholdsstue med dobbeltsovesofa og køkkenhjørne, soveværelse med dobbeltseng og badeværelse. Disse lejligheder ligger i ét plan og befinder sig enten i stueetagen eller på første sal.
Treværelseslejlighed med 4/5 sovepladser
- ligger i de genopbyggede staldbygninger. De består af opholdsstue med køkkenhjørne, soveværelse med dobbeltseng og enkeltsovesofa, soveværelse med dobbeltseng og badeværelse. De ligger i ét plan i stueetagen.
Treværelseslejlighed med 4/5 sovepladser (i to plan)
- ligger i de genopbyggede staldbygninger og er fordelt i to plan. I stueetagen findes der opholdsstue med køkkenhjørne og sovesofa til en person (bedst til børn under 12 år). Første sal indeholder to soveværelser, det ene med dobbeltseng og det andet med to enkeltsenge (kan samles) samt badeværelse. Udenfor indgangsdøren i stueetagen har lejligheden eget havebord og -stole.
Treværelseslejlighed med 4/6 sovepladser (i to plan)
- ligger i to plan med indgang i stueetagen. Der er tale om meget rummelige lejligheder beliggende i den renoverede hovedbygning. I stueetagen består de af en stor opholdsstue med dobbeltsovesofa og køkkenhjørne. På første sal er der soveværelse med dobbeltseng, soveværelse med to enkeltsenge og badeværelse.
Fireværelseslejlighed med 8 sovepladser (i to plan)
- Fireværelseslejligheden (der er kun én) ligger i to plan. I stueetagen findes stor opholdsstue med dobbelt sovesofa og køkkenhjørne. På første etage er der soveværelse med dobbeltseng og enkelt sovesofa, soveværelse med to enkeltsenge, soveværelse med en enkeltseng, badeværelse og balkon.
Skjul teksten
Udregn prisen Se prislisten Faciliteter på stedet Sovepladser  



For yderligere oplysninger: info@in-italia.dk
Klik på kortet
Elba Ø Toscana Sardinien Æoliske Øer Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Syd Tyrol Umbria Veneto Kort over Italien  - Toscana
Her ligger Podere La Pieve Vecchia
Klik for større kort
Klik for større kort
Afstand til Riparbella
  • fra København: 1800 km
  • fra Oslo: 2348 km
Se flere afstande
Se hvor langt der er fra din by - indtast postnr.:
 
Rejseoplevelse fra
Podere La Pieve Vecchia

"Området omkring lejlighederne levede fuldt op til vores forventning om et roligt familie sted, og der var pænt og velholdt såvel inde som ude."
Læs mere


Bliv fan af In-Italia på Facebook og følg med i hvad der sker i Italien og hos In-Italia!