Ferie Italien - ferieboliger & hoteller i hele Italien - book online In-Italia er godkendt af e-handelsfonden - klik for certifikat
     
Klik her for at bestille
Forespørg om stedet er ledigt
Klik her for at se priserne
Praktiske oplysninger
Se afstand
Send til en ven
Print siden
Gem stedet på din huskeliste
Bookmark and Share
Bestil nu og betal senere!
Reservér dit hotel eller feriebolig nu
- og vent 4 dage med at betale første rate!
Læs mere
Den lille gruppe stenhuse langs åen går tilbage til 1700-hundredetallet. Gennem tiden er meget forandret, men husene har ikke ændret sig meget, skønt her nu er en velasfalteret vej. Ro og fred er stadig nøgleord for dette uforstyrrede lille sted. Hvis du leder efter et uspoleret hjørne af Toscana, så læs endelig videre.


Lisa og Roberto bor her sammen med deres børn, Jacopo og Davide, samt deres selskabelige hunde (labradorer) og en større bande katte. Lisa og Roberto dyrker jorden, laver god mad og modtager deres gæster ...med åbne arme og en usædvanlig stor hjertevarme. Deres kærlighed til gården, til arbejdet og deres gæstfrihed er så åbenlys, at den overskrider enhver sproglig barriere (men deres engelsk er ellers helt fint).
Læs mere om La Valle dei Castagni


Det er svært at yde La Valle dei Castagni retfærdighed på skrift, for det bør opleves i virkeligheden. Lejlighederne er både velholdte og godt indrettede. Enhver gourmet bør unde sig selv at smage de lokale bønner, fagioli di Sorana, de er næsten uopdrivelige uden for lokalområdet, medmindre du kommer på en håndfuld af Italiens dyreste restauranter. Lisa laver for resten også hver dag traditionelle retter, som gæsterne kan købe og spise i deres lejligheder. Og så kan du da også købe nogle af dem med hjem, for de sælges i gårdens lille udsalg (og det gør en del andre typiske lokale produkter). Hver formiddag, undtagen søndag, kommer bageren forbi med frisk brød og kager. Når vi nu taler om mad og drikke, så hjælper Lisa og Roberto gerne gæsterne med bordbestilling på en af de restauranter i omegnen, som de selv kan anbefale; den nærmeste er kun 500 meter væk (men den har langt fra åben alle ugens dage).


Alle lejlighederne har et køkkenhjørne med to kogeplader, mikrobølgeovn og køleskab, og så modtager alle gæster en lille velkomstkurv med kaffe, pasta, olie og (små-)kager. Her er naturligvis også gode borde og stole, så du kan nyde den friske luft over et glas vin, eller hvordan vi nu skal sige det... For én gangs skyld kan vi også love, at madrassernes kvalitet er god, at håndklæderne er i frotté, og kort sagt at alt fungerer. Der er desuden satellitfjernsyn i alle lejlighederne, og til fælles brug er her en vaskemaskine. I haven finder du svømmebassin (opstammet), og så er her bordtennis, udstyr til bueskydning samt en lille volleyball-bane.


Etværelseslejligheden Spiga med 3 sovepladser
- Ligger på første etage (ejerne bor selv i stueetagen) og består af ét rum med dobbeltseng og enkeltseng samt badeværelse med bruser og toilet. Der er ingen køkkenfaciliteter, og Spiga udlejes for det meste i forbindelse med nabolejligheden Tulipano; de to udgør tilsammen Casale Fontana.
- Ligger i stueetagen og består af stue med køkkenhjørne og sovesofa til to personer, soveværelse med dobbeltseng og badeværelse med bruser og toilet. Lejligheden er handicapegnet.
- Ligger i stueetagen og består af stue med køkkenhjørne og sovesofa til to personer, soveværelse med dobbeltseng og badeværelse med bruser og toilet. Lejligheden kan forbindes med Margherita via en indre dør.
- Ligger i stueetagen og består af stue med køkkenhjørne og sovesofa til to personer, soveværelse med dobbeltseng samt badeværelse med bruser og toilet. Lejligheden kan forbindes med Girasole via en indre dør.
- Ligger på første etage og består af stue med køkkenhjørne og sovesofa til to personer, stue med to sovesofaer til hver én person og hems med dobbeltseng samt badeværelse med badekar og toilet.
- Ligger på første etage (ejerne bor selv i stueetagen) og består af stue med køkkenhjørne og sovesofa til to personer, soveværelse med dobbeltseng og enkeltseng samt badeværelse med bruser og toilet. Lejligheden kan udvides med Spiga, således får man Casale Fontana.
- ligger på første etage og består af stue med køkkenhjørne og sovesofa til to personer, soveværelse med dobbeltseng og hems med to enkeltseng samt badeværelse med bruser og toilet.
- Ligger på første etage (ejerne bor selv i stueetagen) og består af stue med køkkenhjørne og sovesofa til to personer, soveværelse med dobbeltseng, soveværelse med dobbeltseng og enkeltseng samt to badeværelser med bruser og toilet.
Fireværelseslejligheden Girasole & Margherita med 4/7 sovepladser
- Lligger i stueetagen og består af to stuer med køkkenhjørne og sovesofa til to personer, to soveværelser med dobbeltseng og to badeværelser med bruser og toilet.
Skjul teksten
Udregn prisen Se prislisten Faciliteter på stedet Sovepladser  



For yderligere oplysninger: info@in-italia.dk
Klik på kortet
Elba Ø Toscana Sardinien Æoliske Øer Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Syd Tyrol Umbria Veneto Kort over Italien  - Toscana
Her ligger La Valle dei Castagni
Klik for større kort
Klik for større kort
Afstand til Pescia
  • fra København: 1764 km
  • fra Oslo: 2312 km
Se flere afstande
Se hvor langt der er fra din by - indtast postnr.:
 
Rejseoplevelse fra
La Valle dei Castagni

"Stedet levede til fulde op til vore forventninger - selvom de var høje. En dejlig lejlighed i ægte toscansk snit på en gård med hunde, katte, geder, kaniner, høns, æsler m.m"
Læs mere


Bliv fan af In-Italia på Facebook og følg med i hvad der sker i Italien og hos In-Italia!