Ferie Italien - ferieboliger & hoteller i hele Italien - book online In-Italia er godkendt af e-handelsfonden - klik for certifikat
   
Klik her for at bestille
Forespørg om stedet er ledigt
Klik her for at se priserne
Praktiske oplysninger
Se afstand
Send til en ven
Print siden
Gem stedet på din huskeliste
Bookmark and Share
Bestil nu og betal senere!
Reservér dit hotel eller feriebolig nu
- og vent 4 dage med at betale første rate!
Læs mere
Denne lille charmerende gård ligger i fredelige omgivelser blot 1700 meter uden for den lille middelalderby Monterotondo Marittimo.


Læs mere om Agriturismo Podere Casetta


Her bor Raffaella og Graziano, der nyder tilværelsen, mens de dyrker jorden på økologisk vis - især deres fremragende olivenolie er værd at nævne, men deres mange forskellige henkogte grøntsager og syltede frugter er nu også en omvej værd. Alle deres velholdte lejligheder har egen terrasse eller veranda med såvel bord som stole, parasol og grill (vaskemaskine er her også til fælles brug), så du har valget mellem at spise hjemme eller at spadsere ind til byen, når sulten melder sig. Det skal nævnes, at der er en ganske solid stigning op til byen, men det er jo på den anden side også bedst at få den overstået på udvejen; når man skal hjem, er man nogle gange lidt ... træt.


I haven finder du et godt ottetalsformet svømmebassin på 9 x 6 meter (140 cm dybt) omgivet af parasoller og liggestole, som er til stor glæde, når gæsterne da ikke vælger at køre en tur til sandstrandene ved Golfo di Baratti og Follonica, der ligger omkring 40 km væk (en halv times kørsel ifølge de lokale). Det skal for resten nævnes, at dette område er karakteriseret af righoldige mineralske og metalliske forekomster i undergrunden, hvilket gør landskabet fuld af svovlholdige kilder, store dampende røghuller og miner.




Toværelseslejligheden Cinghiale med 2/3 sovepladser
- Lejligheden ligger i den gamle fårestald og er fordelt på to plan. I stueetagen finder vi stue med enkeltsovesofastol til et barn (max. 10 år), køkkenhjørne og satellitfjernsyn, badeværelse med bruser og toilet samt veranda med bord, stole og grill. På første etage er der et soveværelse med dobbeltseng, et badeværelse med bruser og toilet samt en terrasse med bord, stole og parasol.
Toværelseslejligheden Istrice med 2/4 sovepladser
- Lejligheden ligger i den gamle fårestald og er fordelt på to plan. I stueetagen finder vi stue med 120 cm bred sovesofa til to personer (bedst til børn), køkkenhjørne og satellitfjernsyn, badeværelse med bruser og toilet samt veranda med bord, stole og grill. På første etage er der et soveværelse med dobbeltseng, et badeværelse med bruser og toilet samt en terrasse med bord, stole og parasol.
Toværelseslejligheden Poiana med 2/4 sovepladser
- Lejligheden ligger på første etage i den gamle fårestald og består af stue med sovesofa til to personer, køkkenhjørne og satellitfjernsyn, soveværelse med dobbeltseng, badeværelse med bruser og toilet samt en stor terrasse med bord, stole og parasol.
Treværelseslejligheden Capriolo med 4 sovepladser
- Lejligheden ligger i stueetagen i den gamle fårestald og består af stue med køkkenhjørne og satellitfjernsyn, soveværelse med dobbeltseng, soveværelse med to enkeltsenge, badeværelse med bruser og toilet samt en veranda med bord, stole og grill.
Treværelseslejligheden Ex Carraia med 4/6 sovepladser
- Lejligheden ligger i stueetagen af den gamle gårdsbygning og består af stue med sovesofa til to personer, køkkenhjørne og satellitfjernsyn, badeværelse med bruser og toilet, soveværelse med dobbeltseng, soveværelse med to enkeltsenge samt veranda med bord og stole.
Fireværelseslejligheden Grande med 6 sovepladser
- Denne 100 m² store lejlighed ligger på første etage i den gamle gårdsbygning og består af stort spisekøkken med pejs, stor stue med satellitfjernsyn og et par sovesofaer, to soveværelser med dobbeltseng, et soveværelse med tre enkeltsenge, badeværelse med badekar og toilet, badeværelse med bruser og toilet samt privat terrasse (overdækket med pergola) med bord og stole i stueetagen. Lejligheden er mere spartansk og af lavere kvalitet end de andre på gården (nærmere 2½ sole). Den opmærksomme læser vil have bemærket, at her er langt flere end seks sovepladser, men af hensyn til offentligt bureaukrati skriver vi kun seks.
Skjul teksten
Udregn prisen Se prislisten Faciliteter på stedet Sovepladser  

For yderligere oplysninger: info@in-italia.dk
Klik på kortet
Elba Ø Toscana Sardinien Æoliske Øer Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Syd Tyrol Umbria Veneto Kort over Italien  - Toscana
Her ligger Agriturismo Podere Casetta
Klik for større kort
Klik for større kort
Afstand til Monterotondo Marittimo
  • fra København: 1730 km
  • fra Oslo: 2329 km
Se flere afstande
Se hvor langt der er fra din by - indtast postnr.:
 
Rejseoplevelse fra
Agriturismo Podere Casetta

"Dejligt autentisk Italiensk, dog er der langt til alt - ikke kilometermæssigt, men det er bjergkørsel så det tager tid. "
Læs mere


Bliv fan af In-Italia på Facebook og følg med i hvad der sker i Italien og hos In-Italia!