|
Bestil nu og betal senere! Denne maleriske gamle gård ligger så centralt og smukt, som man kan ønske sig i Toscana. Hvem drømmer ikke om udsigt til bakker dækket af vinmarker, cypresser og skove? Den charmerende lille kirke, som har givet gården navn, kan spores helt tilbage til 900-tallet, men bygningerne stammer nu i deres nuværende form fra 1700-tallet, og komforten er helt nutidig.
Reservér dit hotel eller feriebolig nu - og vent 4 dage med at betale første rate! Læs mere ![]() ![]() Udover at tilbyde fem gode lejligheder på ugebasis, så er gårdens fremmeste aktivitet opdræt af heste. I den store yderst velholdte have, der omgiver bygningerne, finder vi svømmebassin (14 x 8 meter ...med en dybde fra 90 til 140 cm) og grill. Den nærmeste restaurant er kun en km væk, og der er mange flere, hvis vi bevæger os blot en smule længere væk. To km herfra finder vi et stort supermarked, og det er også afstanden til nærmeste togstation. Her er reception, adgang til internettet og der er ligeledes vaskemaskine til fælles brug, der kan benyttes mod betaling. Læs mere om Santa Maria a Poneta
- er en lille romantisk bolig på 35 m² i to plan med indgang i stueetagen. Her finder vi en lille stue med karakteristisk tøndehvælv, fjernsyn og køkkenhjørne. På første etage er der et soveværelse med dobbeltseng, badeværelse/toilet samt en 20 m² stor terrasse med bord og stole.
- er en fin lille lejlighed på 48 m² beliggende i stueetagen, nærmere bestemt i den gamle lade, ud til haven og svømmebassinet. Man kommer ind i lejligheden over en fin overdækket terrasse med bord og stole. Lejligheden består af stue med køkkenhjørne (fire blus, ovn og køleskab) og fjernsyn, i hvilken der også er en hems med sovesofa til ét barn (maks. 12 år gammelt), til hvilken man kommer op til ad en lille trappe i smedejern, soveværelse med dobbeltseng og to badeværelser med toilet og bruser.
- er med sine 50 m² den største af de små lejligheder, om man så må sige. Man kommer ind i stuen over den overdækkede, østvendte terrasse, som er lukket af med store glasruder, således at man kan spise her størstedelen af året og nyde udsigten mod skoven. Under de varmere årstider er det dog muligt at åbne ruderne, således at man har en overdækket terrasse. I stuen findes en sovesofa til ét barn (maks. 12 år gammelt) og spisebord samt fjernsyn. Fra stuen har man adgang til køkkenet (fire blus, ovn og køleskab), soveværelse med dobbeltseng og badeværelse/toilet.
- ligger i to plan i den gamle lade. Navnet skyldes, at man fra vinduet på første sal har udsigt til den dal, hvor den berømte middelalderby San Gimignano befinder sig. Lejlighedens 75 m² fordeler sig på stue og spisekøkken en suite, soveværelse med dobbeltseng og badeværelse/toilet. Fra stuen går en trappe op til tårnværelset, hvor der er to enkeltsenge. Også denne lejlighed har en god overdækket terrasse lige uden for stuen.
- er gårdens mest rummelige bolig (hvis vi lige ser bort fra ejernes egen). Den ligger tæt på svømmebassinet, og fra dens private terrasse har man en dejlig udsigt over landskabet. Dens 75 m² er fordelt på to plan med indgang i stueetagen. Som med de andre lejligheder på gården kommer man også her ind i stuen gennem en overdækket terrasse, hvor man naturligt vil indtage mange måltider store dele af året. Stuen ligger en suite med spisekøkkenet.På første etage er der en lille stue/gennemgangsværelse med sovesofa til ét barn (maks. 12 år gammelt), soveværelse med dobbeltseng, soveværelse med to enkeltsenge og badeværelse/toilet.
Skjul teksten
For yderligere oplysninger: info@in-italia.dk
|
|||||||||||||||||||