Turen dertil er jo smuk gennem Piemonte, og det var let at finde med GPS. Vi blev ledt lige til døren. Il Borgo ligger i et sving og har en lidt stejl nedkørsel, men gode parkeringsforhold på stedet. Vi følte os taget godt imod af søde velforberedte værtsfolk.
Værelserne har navne efter druesorter, og vi boede på Nebbiolo. Det var godt, passende stort og velindrettet med køleskab. Fint badeværelse og en balkon, hvorfra vi havde en fanmtastisk udsigt over et landskab med nye og gamle vinmarker. En sted til nydelse.
Vi spurgte til mulighed for at gå ud og spise og blev anbefalet Locanda Bricco del Conte, der lå på det højtbeliggende og lukkede torv kaldet Piazza Castello lige overfor Il Borgo. Vi gik ca. 50 meter ned ad vejen ind imod byen lige under slottet og kirken. Gik over vejen op ad den brede trappe forbi kirken og slottet og stod så på Piazza Castello. Et stille men nydeligt torv, hvorfra man havde den smukkeste udsigt over området. Vi spiste ved borde på torvet udenfor restauranten, der ligger for enden af torvet. Udsigten fra stedet er smuk. Vi var de eneste udlændinge. Det kneb for os at fortså beskrivelsen af menuen, da der ikke var noget menukort, vi kunne støtte os til, men atter blev vi mødt med venlighed, og tjeneren fik hjælp fra lokale delvist engelsktalende gæster til at præsentere menuen. Herlig oplevelse. Vi spiste fire retter, fik kaffe, og incl. god lokal vin blev det 70 euro for to. Det var godt.
I Castellinaldo er der mulighed for vinsmagning f.eks. i byens kooperativbygning, Vi fik ikke tid til det, men fik i stedet en vinsmagning hos værtsfolkene på Il Borgo, udmærket. Morgenbordet er rigtig godt og varieret med mange slags ost, frugt, diverse morgenmadsprodukter og mange slags lokalt fremstillet syltetøj.
Vi skulle desværre videre næste dag, men tænker tilbage på opholdet som godt og bestemt et nyt beøg værd. Vi tænker, det er et godt udgangspunkt for at udforske området. Kan anbefales.
For at besvare Jeres spørgsmål konkret: Ja, vi har bestemt været glade for byen og området. Faktisk har opholdsstedet overgået vore forventninger. Tips til de næstekommende: Giv jer tid og nyd det.