Ferie Italien - ferieboliger & hoteller i hele Italien - book online In-Italia er godkendt af e-handelsfonden - klik for certifikat
 
Send til en ven
Bookmark and Share
En opmærksom fan har måske bemærket, at Italien ikke har den store tradition for at deltage i det internationale Melodi Grand Prix. Det er der en god grund til. Italien har nemlig sin helt egen sangkonkurrence, som er ganske betydningsfuld for mange italienere.


Il Festival della canzone italiana, som festivalen kaldes i Italien, så dagens lys for første gang tilbage i 1951 i Teatro Ariston i den norditalienske kystby San Remo. Her har den fundet sted hvert år siden da. De første år blev konkurrencen transmitteret i radioen, men fra 1955 kom der billeder til lyden da festivalen blev transmitteret live på kanalen Rai Uno. Festivalen løber af stablen i februar måned, og foregår over flere dage. Flere berømte nationale og internationale personligheder ligger vejen forbi Teatro Ariston enten som gæster på scenen eller som tilskuere.


Festivalen i San Remo har givet et stort antal af unge talenter mulighed for at blive hørt. Bl.a. Andrea Bocelli, Eros Ramazotti og Laura Pausini er alle blevet opdaget i forbindelse med deres deltagelse i musikfestivalen. Festivalen kan også prale af at være inspirationskilden til det førnævnte internationale Grand Prix, Eurovision Song Contest.
Det er uhyre svært, for ikke at sige umuligt, at få billetter til selve festivalen, men vælger man at tage til San Remo i festivaldagene, vil man opleve masser af stemning og fest.

For yderligere oplysninger: info@in-italia.dk
Klik på kortet
Elba Ø Toscana Sardinien Æoliske Øer Sicilien Abruzzo Aosta Apulien Basilicata Calabrien Campania Capri & Ischia Emilia Friuli Lazio Ligurien Lombardiet Marche Molise Piemonte Syd Tyrol Umbria Veneto Kort over Italien  - Ligurien
Sanremo - Ligurien
Klik for større kort
Klik for større kort
Afstand til Sanremo
  • fra København: 1720 km
  • fra Oslo: 2268 km
Se flere afstande
Se hvor langt der er fra din by - indtast postnr.:
 


Bliv fan af In-Italia på Facebook og følg med i hvad der sker i Italien og hos In-Italia!