Ankomsten til hotellet gik helt uden problemer, og det var heller ikke noget problem, at vi ikke længere havde opholdbeviset fra In-Italia, som jeg havde efterladt på et hotelværelse i Liechtenstein. Nedkørslen til P-anlægget er rimeligt stejl, men kører man ikke i en sænket bil burde det ikke være noget problem. Der er gratis wifi i hotellet, og da vi var der var passwordet hastoria. Man kan iøvrigt køre til hotellet uden at komme ind i den del af byen, der har begrænset adgang for den kørende trafik.
Lejligheden lå i en stille og rolig sidegade, 10 min gang fra hotellet, med en købmand kun 10 meter væk, og en lille restaurant på den anden side af vejen. Maden i restauranten var måske lidt gennemsnitlig, men til gengæld var det meget billigt at spise der. Lejligheden selv var på 1. sal i en baggaard, så der var 100 % stille og roligt om natten, den var pæn og nydelig, og blev gjort ren hver dag. Første aften havde vi problemer med brusekabinen, men den blev repareret allerede dagen efter, helt uden at vi have nævnt det for nogen.
Indenfor 10 min gang er der alt, hvad man som turist kan have brug for, adskillige købmænd, restauranter, et apotek (vi havde store problemer med insektbid), samt flere af byen største turistattraktioner. Togstationen ligger ligeledes ca 10 min gang fra lejligheden, og den benyttede vi til at besøge både Ravenna (1½ time) og Modena (½ time), man skal være opmærksom på at sidste tur hjem fra Ravenna allerede er lidt over kl 20.
Bologna by er meget spændende, og de 36 km arkader der i byen gør at man næsten altid kan gå i skyggen, hvilket kan være en fordel når temperaturen er 30+ grader.
Rejseoplevelse fra Appartamenti Astoria
"Lejligheden lå i en stille og rolig sidegade, 10 min gang fra hotellet, med en købmand kun 10 meter væk, og en lille restaurant på den anden side af vejen. " Læs mere