Jan og Lisberth fra Allerød boede på Albergo Zi' ntonio i Scala fra d. 10. til d. 17. september 2011.
September 2011
Turen til Scala har været helt fantastisk ! Da vi ankom ved aftenstid, godt trætte, til Zi´ntonio, fik vi en yderst venlig velkomst, blev vist rundt og fik lidt velkomstmad - og drikke på den dejlige terrasse.
Det blev tid at indtage værelset med vores kufferter og vi åbnede til et rart og hyggeligt rum øverst oppe. Vi åbnede balkondøren og så et ubeskriveligt syn: bjergene, der var farvet helt gyldne af aftensolen, havet, der lyste med sit blå aftenskær og lige i øjenhøjde Ravello by, der havde alle mulige farver i aftensolens varme lys!
Hele ugen indtog vi den hjemmelavede og lækre aftensmad på den åben terrasse med næsten samme udsigt og vi fulgte månen, der voksede op fra bjerget og kastede sit lys i havet.
Egnen omkring Scala var en sand naturoplevelse og øjnene blev mættede af skønhed. Manglede vi et lille input sidst på eftermiddagen og god underholdning var det bare at gå ned på byens torv og bestille lidt på den lokale café. Der var dejligt svalt og et fascinerende leben: kortspillende, diskuterende ældre mænd, travle kvinder og legende børn, en fornemmelse af afsondrethed og af, at tiden stod stille for en stund. Vældigt afstressende!
Gåture, masser af gåture, fra Scala til Amalfi, fra Scala via Ravello til Minori, trapper, trapper og atter trapper. Ømme ben! Små samtaler undervejs med den venlige lokale befolkning og små pauser på grund af arbejdende mulddyr. Scala har sin egen historie - og så er der alle de kendte turistmål og vidunderlige sejlture. Men når det blev sen eftermiddag vendte vi gerne tilbage til Scala, til roen og stilheden og ikke mindst den familiære stemning på et hotel, hvor vi virkeligt følte os hjemme. En følelse af velvære der blev forstærket i den herlige og svalende pool, og som lindrede de trætte varme fødder.
Gode råd: drop den lejede bil (det er alt for stressende at køre) og forvent at alting tager lang tid og NYD det. Brug de lokale busser, oplev stedet på gå-ben og smag de ypperlige lokale hvidvine.
Rejseoplevelse fra Albergo Zi' ntonio
"Vores tjener var altid så hjertelig og livsbekræftende med sine små kommentarer og vitser, og med et godt øje for, hvad vi syntes bedst om. " Læs mere