Bestil nu og betal senere! Torre di Cesare er et gammelt saracensk tårn helt tilbage fra 1500-tallet. Det er beliggende på Amalfikysten, ca. tre km fra Maiori, på et klippefremspring højt hævet over havet. Det blev oprindeligt bygget for at kunne holde øje med pirater og andre fjender, som i fordums tid foretog plyndringer i dette kystparadis. Takket være historie har Amalfikysten bevaret sine karakteristika – Torre di Cesare er et rigtigt godt eksempel på dette. Det har en fantastisk beliggenhed, og er en ejendom som klart vil danne grobund for en fortryllende ferie.
Reservér dit hotel eller feriebolig nu - og vent 4 dage med at betale første rate! Læs mere ![]()
![]() Ejendommens areal strækker sig fra den panoramiske kystvej og helt ned til havet. På vejen ned går du gennem en skøn og velholdt have i middelhavsstil fuld af overraskelser – fra jacuzzien, som ligger ...på en terrasseafsats midt mellem himmel og hav, til saunaen gemt bag en klippe hvorfra man kan se Middelhavet. Der er adskillige panoramiske terrasser med bænke og keramikborde og en opvarmet indendørs/udendørs swimmingpool med jacuzzi. Læs mere om La Torre di Cesare
![]()
![]() Der er op til flere møblerede udeområder, hvor man kan slappe af på vejen ned til havet. En opsynsmand er til stede i løbet af dagen. Han sørger for, at alt fungerer som det skal. Torre di Cesare har aircondition, ismaskine, satellit-tv, videomaskine, telefon og værdiboks samt minikøleskab og -bar i alle værelser. Ejendommens kontor tilbyder gæsterne computer med internetadgang, faxmaskine og et anlæg med cd-afspiller. ![]()
![]() Ejendommen er delt op i følgende afdelinger: - 1. niveau: Kystvej med fjernbetjent port til parkeringsplads (til maks. 4 biler) - 2. niveau: (100 trappetrin fra parkeringspladsen): Opvarmet indendørs swimmingpool med jacuzzi (hvor glasdørene mod havet kan skydes til side, så den bliver udendørs), adskillige terrasser med kurvehavemøbler, en overdækket veranda med spiseplads med bord med plads til op til 22 gæster. Fra verandaen er der adgang til køkken og barbecue. - Canonica (beliggende på 2. niveau): Det er den gamle præstegård på ca. 300 m² som indeholder stort køkken (med opvaskemaskine, 6 gasblus, brødrister, elektrisk ovn, mikrobølgeovn samt vaskemaskine) og spisestue, stor opholdsstue med pejs, 1/2 badeværelse og 4 soveværelser: 1 - Giglio: dobbeltværelse med badeværelse med brus. 2 - Rosmarino: Soveværelse med dobbelseng og sovesofa (med plads til en) samt badeværelse med bruser. 3 - Oleandro: Soveværelse med dobbelseng og påklædningsværelse samt badeværelse med bruser. 4 - Cactus: Soveværelse med dobbelseng med badeværelse med bruser. ![]()
![]() - 3. niveau: (ca. 90 trappetrin yderligere ned af klippen fra 2. niveau): Stor terrasse med smukt håndmalet Vietri-keramikbord og stole. Det saracenske tårn (ca. 200 m² delt op i 4 etager): Stueetage: Køkken med adgang til møbleret terrasse, som er ideel til spisning under åben himmel. Soveværelse med dobbelseng og badeværelse med bruser. 1. sal: stor opholdsstue med pejs og spisestue med udsigt over havet. 2. sal: to soveværelser (med dobbeltsenge) som deler et badeværelse med bruser (det ene værelse er med pejs). Panoramisk terrasse med udsigt over havet. Fra denne etage er der desuden adgang til 3. sal. 3. sal: soveværelse med dobbeltseng og eget badeværelse med brus samt hems med en enkeltseng, soveværelse med dobbeltseng, terrasse med udsigt til havet – ideel til solbadning, en privat sti som fører ned til havet, hvor der på vejen findes møblerede udeområder, som er ideelle til solbadning. ![]()
![]() Faciliteter: Aircondition, opvarmning, ismaskine, barbecue, satellit-tv, videomaskine, telefon, værdiboks & minikøleskab/bar i alle værelser, computer med internetadgang, fax, anlæg med cd-afspiller, pool med jacuzzi og privat adgang til havet samt privat parkeringsplads. Bemærk at ingen af soveværelserne har direkte havudsigt: soveærelserne på Canonica vender ud mod udendørs terrasser, hvorfra man har havudsigt, mens soveværelserne i tårnet har udsigt over havet fra siden. Man kommer ind til villaen gennem en fjernstyret låge fra kystvejen. Der hører en privat parkeringsplads til villaen. I lejeprisen er inkluderet to timers daglig rengøring, barneseng samt mulighed for to ekstra opredninger. Desuden er en engelsktalende opsynsmand på stedet hver dag for at sikre, at alt på ejendommen kan forløbe uden problemer. Mod ekstra betaling er det muligt at gøre brug af aircondition, PC med internetforbindelse samt fax (ved købe et forudbetalt internetkort - kan købes i villaen), daglig morgenmad, frokost og/eller middag der serveres af kvalificeret personale (anmodning skal indgives på tidspunktet for reservationen), opvarmning af pool, sauna og ekstra rengøring. Vores mening: Stemningsfuld ejendom som også er god til større grupper. Masser af udendørs plads, en smuk udsigt og swimmingpool som kan opvarmes mod betaling i de koldere årstider.
For yderligere oplysninger: info@in-italia.dk
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||