Bestil nu og betal senere! Masseria Donno Sante er et fortryllende eksempel på en klassisk apulisk landejendom, hvor man har tilføjet et indbydende, privat svømmebassin (12x6 m) lige ved huset, som ligger indrammet af jordens røde sten.
Reservér dit hotel eller feriebolig nu - og vent 4 dage med at betale første rate! Læs mere ![]() ![]() Masseria Donno Sante er bygget med kyndig hånd og i de bedste materialer og opbygget med de traditionelle kegleformede trullo'er og en anden type traditionelle keglehuse, med kvadratiske vægge og tøndebuer, ...der kaldes Lamie. Dette landsted er beliggende i bakkede, landlige omgivelser ca. 9 km uden for Ceglie Messapica. Det er mod Ceglie Messapica man skal orientere sig for indkøb mm., og så finder man de nærmeste strande ved Ostuni-Villanova ca. 30 km fra huset. Der er tale om det oplagte valg til en afslappende ferie, på jagt efter det autentiske, smukke Apulien med mulighed for fuldstændigt privatliv og fred. Læs mere om Masseria Donno Sante
![]()
![]() Placeringen af de forskellige bygninger efterlader en gårdsplads i midten, som fungerer optimalt som udendørs spisesal og til de øjeblikke, hvor hele selskabet i huset samles. De 2 hektar, der omgiver huset er velholdte og frodigt grønne mod den røde jord, som karakteriserer det centrale Apulien. Valget af udemøbler i naturlige materialer fuldender billedet i samhørighed med de århundrede gamle oliventræer og havens spredte frugttræer. Svømmebassinet ligger og fuldender dette billede med sin skrånende konstruktion, der betyder at vandet går fra 0-2 m i dybden. Der er også barbeque ved huset. ![]()
![]() Masseria Donno kan huse op til 16 personer fordelt på 4 selvstændige bygninger med i alt 5 soveværelser og 6 badeværelser og er inddelt på følgende måde: - Hovedhuset er indrettet med opholdsrum med sovesofa og lænestole; en alkove med dobbeltsovesofa og fjernsyn; soveværelse med dobbeltseng og eget badeværelse med toilet og bad; badeværelse med toilet og badekar; husets køkken, der er udført i sten og udstyret med moderne køkkenredskaber så som elkoger, mikroovn, ovn, brødrister og opvaskemaskine; en udestue, der er beliggende under kegletaget på en af hovedtrulloerne og som kan lukkes eller åbnes efter behov og ønske. Endelig huser hovedhuset en suite med egen indgang, der består af soveværelse med dobbeltseng og privat badeværelse. - Adskilt fra hovedhuset finder man et Dependance, der er indrettet med soveværelse med to køjesenge, altså fire sovepladser og badeværelse med toilet - dette er desuden handicapvenligt - samt dobbeltværelse. - Den tredje bygning er et mindre Dependance Lamia, der er indrettet med soveværelse med dobbeltseng og badeværelse med toilet og bruseniche i en af disse typiske Lamia-bygninger. - Endelig er der den fjerde bygning, som det er muligt at få adgang til, såfremt man ankommer fuldtallige, Dependance a Grottino, der ligger en smule gemt mellem klippestenene ved poolområdet og som består af et soveværelse med dobbeltseng og eget badeværelse med toilet og bruseniche samt privat udeområde.
For yderligere oplysninger: info@in-italia.dk
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||